Kwalifikacja Wojskowa 2023

22.05.2023

Kwalifikacja Wojskowa 2023

Kwalifikacja wojskowa w powiecie piskim 2023

W poniedziałek, 22 maja., wystartowała kwalifikacja wojskowa w Powiecie Piskim. Już pierwszego dnia zainteresowanie uzyskaniem kategorii wojskowej okazało się bardzo wysokie. Blisko czterdzieści osób stawiło się jeszcze przed otwarciem Komisji. 

Pierwszego dnia kwalifikacji wojskowej pracy Komisji Kwalifikacyjnej przyglądał się Andrzej Nowicki – Starosta Piski. W tym roku nowością jest obecność psychologa, z którym spotkać się musi każda osoba stająca na komisje. 

Kwalifikacja Wojskowa w Powiecie Piskim będzie odbywać się do 6 czerwca w budynku Starostwa Powiatowego w Piszu, ul. Warszawska 1. Wejście do Komisji Kwalifikacyjnej znajduje się z tyłu budynku od strony „Starego Ogólniaka”.

Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
  • posiadaną dokumentację medyczną - w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;
  • dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia, kwalifikacje zawodowe, ewentualnie świadectwa ukończenia szkoły.

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?

Pierwszym etapem kwalifikacji wojskowej jest potwierdzenie tożsamości, zebranie dokumentów oraz poinformowanie o jej przebiegu.
Drugi etap kwalifikacji wojskowej to tworzenie ewidencji – na podstawie dokumentów oraz rozmowy.

W kolejnej części komisja lekarska po przeprowadzeniu wywiadu i wglądu w dokumenty, stwierdza zdolność do służby wojskowej, nadając jedną z kategorii zdolności do służby wojskowej:

  • A – zdolny do służby wojskowej. Ta kategoria oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby zastępczej;
  • B – czasowo niezdolny do służby wojskowej. Ta kategoria oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju;
  • D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyłączeniem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
  • E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Kwalifikacja wojskowa to także doskonała okazja dla tych którzy chcą związać się z mundurem wojskowym.