80. rocznica utworzenia Armii Krajowej
80. rocznica utworzenia Armii Krajowej
14 lutego 1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza, generała broni Władysława Sikorskiego została powołana do życia Armia Krajowa, która była podziemnym Wojskiem Polskim, częścią Sił Zbrojnych RP podległych konstytucyjnym władzom państwowym działającym na obczyźnie.
Pamięć o tym wydarzeniu oraz bohaterskich ludziach, którzy w okresie II wojny światowej oraz po jaj zakończeniu walczyli zbrojnie o wolną i niepodległą Polskę została uczczona w poniedziałek, 14 lutego w Piszu. Dokładnie 80 lat od chwili powołania Armii Krajowej pod pomnikiem Wolności złożono symboliczne kwiaty oraz zapalono znicze upamiętniając w ten sposób setki tysięcy ludzi, który poczucie patriotyzmu okupili swoim poświęceniem a nawet życiem.
W uroczystości obok dr Waldemara Brendy członka Zarządu Powiatu Piskiego, ks. dr Wojciecha Kalinowskiego proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu oraz Andrzeja Zadrogi dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Piszu uczestniczyli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Piszu, Szwadronu Piskiej Kawalerii 10 Pułku Ułanów Litewskich, Związku Harcerstwa Polskiego oraz Klubu Lokalnych Inicjatyw Oświatowych w Piszu.
Kolejna część uroczystości rocznicowych zaplanowana jest na środę 16 lutego kiedy to o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie w auli Starego Ogólniaka:
- wykład dr Waldemara Brendy pt. „Armia Krajowa – siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego”,
- prezentacja wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Polskie Państwo Podziemne”.
Obecnie tradycja Armii Krajowej kontynuowana jest w Wojskach Obrony Terytorialnej, formacji, która wyraźnie wskazuje na swoje korzenie deklarując iż: „Wsłuchując się w nasze serca widzimy w Armii Krajowej i powojennych organizacjach niepodległościowych wspaniałych polskich bohaterów, rycerzy niezłomnej walki o niepodległość, z których tylko nieliczni dożyli do dzisiaj. Widzimy żołnierzy polskiego podziemia, z którymi się bezgranicznie identyfikujemy i wobec których mamy wielki dług pamięci. Najlepszym jej wyrazem jest czynna kontynuacja ich misji i przekazywanie ich przesłania kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy.(…)Jesteśmy dumni, że Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest kontynuatorem chlubnych tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej, a naszym brygadom przyświecają tacy patroni jak gen. bryg. Władysław Liniarski „Mścisław”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, płk Łukasz Ciepliński „Pług”. Niezłomni żołnierze, bezgranicznie oddani Polsce.
Odpowiedzialna za Warmię i Mazury 4 Brygada Obrony Terytorialnej nosi imię kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec”.