Druga odsłona transgranicznej akcji profilaktycznej „Cukier pod kontrolą- zdrowie w równowadze!”
Druga odsłona transgranicznej akcji profilaktycznej „Cukier pod kontrolą- zdrowie w równowadze!”
Druga odsłona transgranicznej akcji profilaktycznej „Cukier pod kontrolą- zdrowie w równowadze!”
Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Co szczególnie niepokojące, przez wiele lat może rozwijać się bez wyraźnych objawów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań. 5 czerwca 2026 r. na Placu Daszyńskiego w Piszu odbyła się druga edycja akcji „Cukier pod kontrolą- zdrowie w równowadze!”, zorganizowana wspólnie z partnerami z Litwy.
Z bezpłatnych badań i konsultacji zdrowotnych skorzystało około 200 osób, w tym 15 mieszkańców partnerskiego rejonu Alytus. Uczestnicy mogli wykonać pomiar poziomu cukru we krwi, skorzystać z porad wykwalifikowanego personelu medycznego, a część z nich otrzymała również bezpłatne glukometry do samokontroli poziomu cukru w warunkach domowych.
Duże zainteresowanie wydarzeniem potwierdziło, jak potrzebne są inicjatywy umożliwiające mieszkańcom łatwy dostęp do badań profilaktycznych i specjalistycznych porad. Wczesne wykrycie nieprawidłowości zdrowotnych może mieć kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i poprawy jakości życia.
Litewscy goście odwiedzający nasz powiat spotkali się ze Starostą Piskim Jerzym Małeckim, aby podsumować dotychczasowe działania w ramach wspólnego polsko-litewskiego projektu i zaplanować kolejne wydarzenia, gdyż przed nami kolejne etapy projektu.
Wkrótce odbędą się szkolenia online poświęcone tematyce cukrzycy i demencji. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych. Uczestnicy szkoleń również otrzymają glukometry - już wkrótce podamy szczegóły w tym zakresie.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu LTPL00522 „Dignity & Care: Dementia and Diabetes Aid” („Godność i Opieka: Pomoc w Demencji i Cukrzycy”), realizowanego przez partnerów z Polski i Litwy oraz współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Interreg VI-A Litwa–Polska 2021-2027.
Partnerzy projektu: Powiat Piski, Podstawowe Centrum Opieki Zdrowotnej Rejonu Alytus (Litwa), Szpital Powiatowy w Piszu.
#LietuvaPolska #Interreg @InterregLTPL #SercuBliskiPowiatPiski